Żywe lekcje historii
Piórkiem i tuszem
Zajęcia poświęcone historii pisma i piśmiennictwa na przykładach i prezentacjach pisma różnych narodów: hieroglify, runy, pismo arabskie, pismo chińskie i z różnych epok: uncjała, rustyka, majuskuła, tekstura gotycka, pismo barokowe. Uczestnicy wykonają swój inicjał, iluminacje i zaprojektują własny alfabet przy użyciu różnych technik i przyrządów kaligraficznych: z użyciem pędzelka, patyka bambusowego, gęsiego pióra.
Drukowany świat
Tematem zajęć jest historia drukarstwa, wynalazki związane z drukiem. Uczestnicy poznają działanie prasy Gutenberga, pierwsze drukowane woluminy i techniki wykorzystywane w drukarstwie. Na zakończenie uczestnicy sami wykonają stemple, przygotują stronę tytułową książki oraz wykonają pracę plastyczną techniką sitodruku.
Papier wszystko wytrzyma
Tematem zajęć jest produkcja i historia papieru, jego rodzaje oraz osoby i wynalazki związane z jego produkcją Uczestnicy poznają metody plastyczne używane przy jego ozdabianiu (frotaż, embossing, szablon, sitodruk) i wykonają własną kartkę czerpanego papieru oraz ozdobią ją metodą marmoryzacji.
Nie święci garnki lepią
Zajęcia ceramiczne podczas których uczestnicy poznają metody pracy z glina i jej właściwości. Nauczą się rożnych technik zdobienia glinianych przedmiotów oraz spróbują pracy na kole garncarskim. Wykonają proste formy z gliny.
Broń z dawnych epok
Tematem zajęć jest historia, rodzaje i nazewnictwo polskiego uzbrojenia od X do XX wieku. Uczestnicy poznają ważne bitwy, dowódców i taktykę wojskową. Do dyspozycji będą mieć repliki broni białej, palnej czy miotającej od Średniowiecza po II Wojnę Światową oraz wezmą udział w krótkim pokazie walki.
Nasze barwy narodowe
Tematem zajęć jest historia polskiego godła, chorągwi i sztandarów bojowych oraz flagi narodowej. Uczestnicy poznają też historię Hymnu państwowego, Roty i Bogurodzicy i interpretację słów tych utworów.
Z heraldyką na ty
Zajęcia poświęcone nauce o herbach, symbolice zawartych w nich figur, znaczeniu kolorystyki, nazewnictwu heraldycznemu. Uczestnicy poznają najsłynniejsze polskie herby, dowiedzą się kto to był i jaką funkcję pełnił herold. Na zakończenie wykonają swój własny herb.
Gwarzenie o gwarze
Uczestnicy zapoznają się z przykładami tradycyjnej mowy, dowiedzą się w jakich rejonach jakie odmiany gwary występują i skąd wzięły się różnice w komunikacji. Zapoznają się z charakterystycznym dla danego regionu strojem ludowym. Poznają przykłady literatury pisane gwarą, rymowanki i przysłowia. Na zakończenie samodzielna praca z tekstem i wykonanie pracy o tematyce regionalnej.
Plisy i pliski
Tematem zajęć jest historia ubioru i moda od czasów prehistorycznych aż po czasy współczesne. Uczestnicy poznają nazewnictwo wykorzystywane w modzie; poznają sławnych projektantów. Swoją wiedzę uczestnicy sprawdzą podczas quizu, a na zakończenie zaprojektują własny strój.
Być jak Wyspiański
Spotkanie poświęcone życiu i twórczości Stanisława Wyspiańskiego, technikom malarskim jakich używał, projektom jego autorstwa. Uczestnicy wykonają witraż według samodzielnie wcześniej przygotowanego projektu.
Maski i cienie
Zajęcia teatralne podczas których uczestnicy poznają rodzaje masek, techniki używane przy ich produkcji, symbolikę związaną z maską teatralną. W programie prelekcja i zajęcia z teatru cienia. Na zakończenie uczestnicy przygotują teatralne przedstawienie teatru cienia i wykonają maskę teatralną z masy papierowej.
Warsztaty na każdy dzień roku
Tańczył Post z Karnawałem
Uczestnicy poznają obyczaje związane z karnawałem, opis balów karnawałowych; tradycje Wielkopostne (Środa Popielcowa, Wielki Czwartek, Wielki Piątek); zwyczaje wiosenne: co oznacza Prima Aprilis, od jak dawna obchodzi się pierwszy dzień wiosny i zwyczaj topienia Marzanny. Uczestnicy będą mieć do wykonania maskę karnawałową i kukłę Marzanny.
Święty Wal(ni)enty
Tematem spotkania jest życie świętego, atrybuty, prezentacja ikonografii związanej ze świętym, legendy, obrzędy związane ze świętem: walentynki, tradycja święta, obrzędy walentynkowe w Polsce i na świecie. Uczestnicy wykonają walentynki oraz ułożą własne madrygałki.
Wielkanocne jaja
Zajęcia poświęcone Polskim tradycjom związanym z Wielkanocą: skąd wziął się zwyczaj malowania jaj, od jak dawna istnieje śmigus – dyngus; symbolika potraw w wielkosobotnim koszyczku; Pucheroki i inne obyczaje. Do wykonania będzie i ozdobianie pisanek batikiem oraz wykonanie koszyczka wielkanocnego z papierowej wikliny.
Szaleństwa Sobótkowej nocy
Tematem spotkanie jest życie świętego Jana, atrybuty, prezentacja ikonografii związanej ze świętym, legendy, obrzędy związane ze świętem: noc świętojańska jako najstarsza Polska tradycja. Uczestnicy wykonają wianek przy użyciu sztuki ikebany oraz wykonają kwiaty i ozdoby z bibuły.
Siadamy do stołu
Spotkanie związane z Obyczajami i obrzędami staropolskimi, z ucztami, przygotowywaniem i podawaniem posiłków. Uczestnicy dowiedzą się jak zachowywać się przy stole, skąd wzięły się sztućce, jak się nimi posługiwać; poznają też przykłady niepoprawnego zachowywania się podczas: biesiad, rautów, imprez oraz tradycyjne przepisy. Odegrają scenki związane z zachowaniem się przy stole, poznają podstawy sztuki zdobienia potraw i stołów.
Andrzejkowe wróżby
Tematem jest życie świętego, atrybuty, prezentacja ikonografii związanej ze świętym, legendy. Prelekcja na temat obrzędów związanych z tym świętem, najciekawsze wróżby andrzejkowe. Uczestnicy przygotują tradycyjne wróżby i wykonają świece ozdobne.
Nasza Barbórka
Temat spotkanie to życie świętej, atrybuty, prezentacja ikonografii związanej ze świętą, legendy. Prelekcja na temat obrzędów związanych z tym świętem, dlaczego jest patronką górników i obrońców miast. Spotkanie zakończą zajęcia ceramiczne i budowa glinianego modelu fortyfikacji oraz wykonanie czapki górnika.
Święty od prezentów
Zajęcia poświęcone prawdzie i mitom o świętym Mikołaju; uczestnicy poznają jego życie i legendy związane ze świętym, ikonografię, tradycje związane z obchodzeniem dnia świętego Mikołaja (mikołajki, prezenty, postać fikcyjna) oraz jak czci się świętego w innych krajach. Na zakończenie uczestnicy wykonają pudełka i opakowania na prezenty i ozdobią je w technice decupagesu oraz wykonają ozdobne skarpety z filcu.
Patroni Świąt
Uczestnicy poznają życiorysy i legendy związane ze świętym Marcinem i świętą Łucją, oraz obyczaje towarzyszące tym świętom, kulturę i tradycję świąt innych narodów. Na zakończenie wykonają korony św. Łucji i ozdobią opakowania na słodycze techniką decupages.
Przy wigilijnym stole
Temat spotkania to tradycje związane z Bożym Narodzeniem w Polsce: symbolika wigilijnego stołu, od jak dawna odprawia się pasterkę, skąd wziął się zwyczaj dodatkowego nakrycia. Uczestnicy poznają przepisy tradycyjnej kuchni oraz nauczą się pastorałek Do wykonania będą ozdoby choinkowe z papieru, masy solnej lub z makaronu.
Czarny Piotruś i Dziadek Mróz
Tematem spotkania są adwentowe i Bożonarodzeniowe tradycje na świecie. Co to jest hiszpańska pinata, kto i kiedy rozdaje prezenty we Włoszech, z czego robi się choinkę na Filipinach, gdzie spędzają wieczerzę wigilijną Australijczycy. Uczestnicy poznają zwyczaje świąteczne od Ameryki po Rosję. Po prelekcji wykonają kartki świąteczne oraz świecznik z ceramiki.
Szopka Bożonarodzeniowa
Spotkanie poświęcone Szopce Bożonarodzeniowej: jej historii, pochodzeniu oraz opisom tradycji szopkarskich w Polsce i na Świecie. Uczestnicy poznają też życie św. Franciszka i legendy z nim związane. Dowiedzą się skąd wzięła się Szopka Krakowska, w jakim kraju istnieją największe szopki, a w jakim nie ma ich wcale. Na zakończenie wykonają model Szopki Krakowskiej.