-->

Wycieczki tematyczne

Dzieci

Legenda (nie) prawdę Ci powie
Tematem są krakowskie legendy. Program obejmuje przejście z Wawelu na Rynek, zwiedzanie Kościoła Mariackiego i Collegium Maius. Zajęcia zakończą warsztaty plastyczne.

Jak to drzewiej bywało
Zajęcia w Muzeum Archeologicznym oraz w Oddziale Muzeum Archeologicznego w Branicach i Igołomi, a w programie między innymi: zwiedzanie kopca Wandy,  poznanie systemów budowy osad; dawnych wierzeń, szukanie skarbu, warsztaty ceramiczne.

Na dworze króla Zygmunta
W programie zwiedzanie Wzgórza Wawelskiego, Katedry, Muzeum Katedralnego. Uczestnicy poznają historię królestwa polskiego, życiorysy władców, modę tamtych czasów, nauczą się nazewnictwa i sprawdzą swoją wiedzę podczas konkursów.

Na zamku rycerskim
Tematem zajęć jest życie dworskie, obyczaje, kultura i kodeks rycerski, systemy budowania twierdzy i nazewnictwo związane z epoką. Uczestnicy nauczą się tańca dworskiego oraz poznają modę z tamtego okresu.




Życie w dawnym mieście
Tematem spotkania jest życie w mieście w czasach cechów rzemieślniczych, ich znaczenie i obowiązująca w nich hierarchia; poznanie zawodów już dziś nie istniejących oraz tajników pracy pisarza miejskiego i kata. W programie zwiedzanie Rynku Podziemnego. Na zakończenie konkurs wiedzy historycznej i zabawa w kalambury.

Jak dawniej miasta broniono
Tematem spotkania jest obronność miasta. W programie spacer po Plantach, zwiedzanie Murów Miejskich, Barbakanu i Celestatu. Po zwiedzaniu uczestnicy wykonają papierową makietę fortyfikacji oraz rozegrają grę strategiczną "Obrona miasta".

U bakałarza
Program obejmuje zwiedzanie zabytków związanych z nauką: Collegium Maius, Collegium Minus i Wieży Ratuszowej. Uczestnicy poznają jak dawniej wyglądała nauka, poznają rolę kościołów i klasztorów oraz dowiedzą się na czym poległa praca pisarza miejskiego. na zakończenie popróbują trudnej sztuki kaligrafii. 

Z pamiętnika prababci
W programie zwiedzanie zabytków z XIX wieku, z czasów zaborów oraz spacer po Podgórzu. Uczestnicy poznają zabytki i historie miasta z przed stu lat, zwiedzą Muzeum Etnograficzne w Krakowie. Wykonają też pracę plastyczną zwiazaną ze strojem krakowskim oraz nauczą się tańca ludowego: krakowiaka.




Stół szabasowy
Zajęcia poświęcone kulturze i religii żydowskiej, ich świętom, tradycjom, nazewnictwu. W programie zwiedzanie zabytków Kazimierza i ekspozycji w Starej Synagodze zakończone zajęciami w muzeum.

Jak mistrz obrazy malował
Zajęcia poświęcone życiorysowi i twórczości Jana Matejki. W programie zwiedzanie miejsc związanych z osobą mistrza, wizyta na cmentarzu Rakowickim oraz w Muzeum Jana Matejki. Wycieczkę zakończą zajęcia plastyczne.

Kraków Jana Pawła II
Tematem spotkania jest życie Karola Wojtyły. Program zakłada zwiedzanie miejsc związanych z papieżem, miedzy innymi: kościół Mariacki, Katedrę Wawelską, Pałac Biskupów Krakowskich, kościół Franciszkanów oraz Dębniki.

Kukiełki, pacynki i marionetki
Zajęcia teatralne dla dzieci. uczestnicy zwiedzą wystawę lalek w Teatrze Groteska, zapoznają się z rodzajami i nazewnictwem używanych w przedstawieniach kukiełek, poznają tajniki ich powstawania. Po zwiedzaniu uczestnicy obejrzą spektakl kukiełkowy, a następnie wykonają lalki teatralne prostymi metodami i nauczą się nimi animować.




Młodzież

Czasy pre historyczne
Zwiedzanie Wzgórza Wawelskiego, wystawy Wawel Zaginiony oraz Muzeum Archeologicznego. Następnie przejazd do Osady Wczesnośredniowiecznej, gdzie odbędą się wybrane zajęcia dawnego rzemiosła.

Średniowieczny Kraków
W programie zwiedzanie zabytków związanych z epoką rycerstwa, zaznajomienie uczestników ze stylami panującymi w architekturze, rzeźbie, malarstwie tamtych czasów. Zwiedzanie Katedry wawelskiej, krakowskich kościołów i wystawy "Sztuka cenniejsza niż złoto" w Pałacu biskupa Erazma Ciołka.

Lokujemy miasto
Tematem spotkania jest powstawanie, budowa i rozwój miast, urbanistyka w czasach Średniowiecza, prawo magdeburskie i władza miejska w tamtych czasach. W programie zwiedzanie wystawy "Rynek podziemny". Uczestnicy w oparciu o zdobytą wiedzę zaprojektują swoje miasto i ustanowią obowiązujące w nim prawa.




Kraków renesansowy
Tematem spotkania jest sztuka w epoce Odrodzenia: zabytki, architektura, artyści. Zwiedzanie Katedry Wawelskiej, Muzeum Katedralnego i Komnat Królewskich.

Barok w Krakowie
Program obejmuje zwiedzanie barokowych kościołów i pałaców. Ponadto w programie wizyta w Muzeum Książąt Czartoryskich.

Obronny Kraków
Zajęcia poświęcone obronności miast, Braciom Kurkowym, systemom umocnien i fortyfikacjom od XIII wieku aż po XIX wiek. W programie zwiedzanie Barbakanu, Murów Miejskich, Celestatu oraz fortów Kleparz, Luneta Warszawska. Na zakończenie gra terenowa w szukanie baszt i spacer po Plantach w obrębie dawnych murów miejskich.

Od Rycerza do Żołnierza
Program zajęć obejmuje przybliżenie uczestnikom historii, nazewnictwa i rodzajów broni białej i palnej, jej rozwoju na przestrzeni wieków. Prelekcja połączona z prezentacją replik broni od X do XVIII wieku. Uczestnicy zwiedzą Zbrojownię Wawelską, Skarbiec Koronny oraz wystawę Muzeum Narodowego "Broń i barwa w Polsce". Na zakończenie wizyta w jednostce wojskowej.




Naukowy Kraków
Uczestnicy zwiedzą wystawy w Muzeum Jagiellonskim i w Muzeum Farmacji. Poznają jak wyglądała nauka w dawnych czasach, sławnych naukowców i życie codzienne na Akademii Krakowskiej. Dowiedzą się jaką rolę w nauce pełniły klasztory, odwiedzą klasztorną bibliotekę. Na zakończenie uczestnicy poprubują swoich sił w trudnej sztuce kaliografii.

Szlakiem "Czasu" Karkowskiego
Warsztaty dziennikarskie podczas których uczestnicy zwiedzą miejsca związane z prasą krakowską, dawne siedziby redakcyjne i poznają rodzaje literackie używane w dziennikarstwie (reportaż, felieton, wywiad). Prelekcja połączona z prezentacją starodruków wydawniczych i dawnych magazynów prasowych. Warsztaty zakończy samodzielne napisanie relacji z wycieczki oraz zaprojektowanie reklamy prasowej w dawnym stylu.




Od Matejki do Grottgera
Spotkanie poświęcone sławnym krakowianom i Polakom związanym z Krakowem. Spacer po miejscach związanych z tymi postaciami; zwiedzanie Kamienicy Hipolitów. Wycieczkę zakończy wizyta w Muzeum Narodowym w Sukiennicach.

Młoda Polska w Krakowie
Spotkanie poświęcone artystom z okresu Młodej Polski. Uczestnicy odwiedzą miejsca związane z artystami z tego okresu, zwiedzą wystawę w Muzeum Narodowym "Dom Józefa Mehoffera" oraz ekspozycję w Muzeum Stanisława Wyspiańskiego, słynną kawiarnię Jama Michalika i Rydlówkę. Na zakończenie wykonają pracę plastyczną.




(Nie) Żydowski Kazimierz
Zwiedzanie dzielnicy miasta i zabytków krakowskiego Kazimierza: Plac Wolnica, kościoły: na Skałce, św. Katarzyny, Bożego Ciała. Wizyta w Starej Bożnicy i zwiedzanie wystawy poświęconej kulturze żydowskiej. Spacer po zabytkowych synagogach i ulicy Szerokiej.

Kraków pod okupacją
Spotkanie poświęcone czasom II Wojny Światowej. W programie zwiedzanie miejsc Pamięci Narodowej, miejsc zagłady, obozu w Płaszowie i terenu dawnego Getta i Apteki pod Orłem. Spotkanie zakończy zwiedzanie wystawy "Kraków w latach okupacji 1939 - 1945" w Fabryce Schindlera.




Stara Nowa Huta
W programie zwiedzanie zabytków Nowej Huty, tych socrealistycznych jak i tych z czasów Średniowiecza. Wizyta na Kopcu Wandy, w klasztorze Cystersów w Mogile, na Placu Centralnym, w Kinie Świt i na wystawach zwiazanych z Nową Hutą.

Sztuka współczesna
Uczestnicy poznają współczasną architekturę Krakowa. Zwiedzą zabytki z XX wieku oraz z czasów modernizmu. W programie zwiedzanie Gazowni, wizyta w Muzeum Inżynierii Miejskiej i na wystawie Muzeum Narodowego "Sztuka XX wieku". Na zakończenie uczestnicy wykonaja pracę plastyczną: kolaż dotyczący tematu.




Ścieżkami Jana Pawła II
Temat poświęcony żuciu , pracy duszpasterskiej i miejscom związanym z Karolem Wojtyłą. W programie zwiedzanie między innymi kościoła św. Floriana, Łagiewnik i Muzeum Archidiecezjalnego. Następnie przejazd do Wadowic i Kalwarii Zebrzydowskiej.

Teatralny Kraków
Warsztaty z historii teatru, spacer po miejscach związanych z krakowskimi teatrami, zwiedzanie wystawy w Muzeum Teatralnym. Zajęcia zakończą warsztaty interaktywne związane z przekrojem przez epoki sztuki scenicznej w ramach których uczestnicy odegrają sceny związane z daną epoką i stylem.